background

Youtube Videolara 4K Desteği Getirdi

2010 yılında ilk 4K videolar çıkış yapmaya başlamıştı, o yıldan günümüze kadar pek çok teknolojik gelişmeyle beraber televizyonlar, yeni nesil ekranlar 4K çözünürlük desteği ile beraber çıkmaya başladı. Youtube’da daha önce 4K desteği vardı, ancak ismi ORIGINAL olarak geçmekteydi, şimdi ise isim değiştirilerek 2160p olarak yeniden adlandırıldı.

Youtube’da gelen bu özellikle beraber artık 4096×2160 ve 3840×2160 piksel çözünürlükteki videolar 4K, yani 2160p seçeneği ile birlikte eklenecek. Youtube’un yaptığı değişikliğe bakacak olursak 2014 yılında pek çok yeni cihazda 4K desteğini göreceğiz gibi gözüküyor, bu konuyla alakalı ilk olarak Philips ’in yeni nesil 4K destekli tableti gelmekte, bu yeni nesil tablette yüksek çözünürlük özelliği bulunmakta, birçok yeni detay görülmekteydi, bu konuyla ilgili resmi açıklamalar, detaylarda verilmişti.

Youtube 2160p video özelliği akıllara şu soruyu getiriyor,  “internet hızı yetecek mi?”. Evet, Türkiye’de ki internet hızı söz konusu olunca bazen kaplumbağa bile daha hızlı olabiliyor, özellikle ADSL internet bağlantısı ile bilgisayar kullananlar Youtube’un 2160p video çözünürlüğü özelliğini kullanamayabilir. Bu video desteğini ancak fiber internet destekler ancak Türkiye’de ne yazık ki her bölgede bu hizmet bulunmamakta. 2014 yılında pek çok 4K video göreceğiz,  ancak izlemek biraz eziyet olabilir. Bu konuda Türkiye’nin gelişmesini beklersek 2015 yılında biraz daha yol katlederek hız problemleri ortadan kaldırılabilir. Mobil internet kullanımında 4G ile bu tür videoları açmak mümkün olabilir, ancak mobil internet kullanım paket içerikli olduğu için internet paketinde aşırı kullanım gözlenecektir.

Beğen
Beğen Muhteşem Hahaha İnanılmaz Üzgün Kızgın