background

Saç Dökülmesi Nedenleri

Herhalde insanlığın en çok muzdarip olduğu sorunlardan biridir saç dökülmesi. Saç dökülmesi konusunda şikâyetçi olmayan insanların sayısı çok az. Özellikle ülkemizde erkekler için dazlaklık genetik olduğu için ayrı bir ilgi görmektedir saç dökülmesi ile ilgili haberler. Bu nedenle saç dökülmesi kadar çok yöntem, o kadar çok araştırma yapılıyor ki insanlar hangi yöntemi seçeceği konusunda karar veremiyor. Tıbbı ya da alternatif tıp alanlarında sayısız seçenek arasından hangisini seçeceğine karar veremeyen insanlar güvenilir bir kaynak arıyor. Bu kararsızlığın sebebi biraz da güven ortamının sarsılmasından kaynaklanıyor aslında. Piyasadaki talebi gören simsarlar tarafında çok insan kandırılarak para kaybetti. Sonuç olarak hayalini kuruduğu saçlara ulaşamayan insanlar saç dökülmesi konusundaki alternatiflere daha temkinli yaklaşmaya başladır.

Saç dökülmesine çare aramaya başlamadan önce saçların neden döküldüğünü bilmek gerekir. Saçların dökülme nedenleri doğrultusunda doğru destek bulunabilecektir. Bu yazımızda saçların dökülme nedenlerini inceleyeceğiz.

Uzmanlar bir insanda günde 100 tele kadar saç dökülmesini normal görmektedir. Eğer bundan daha fazla saç dökülmesi yaşıyorsanız tedavi aramaya başlayabilirsiniz.

Günümüzde saç dökülmesinin başlıca nedenine bakacak olursak ilk sırada yanlış saç bakım ürünleri ve aşırı miktarda kozmetik ürün kullanımı gelmektedir. Bu ürünlerin kullanımında dikkatli olunmalı ve kimyasal içerikli ürünler mümkün olduğunca kullanılmamalıdır.

Saç dökülmesinin ülkemizde erkekler açısından genetik oluşunun da etkisi büyüktür. Ancak gerek erkekler gerek bayanlarda uygun tarak kullanımı da çok önemlidir. Eskilere baktığımızda eski insanların kepek ve saç dökülmesine arşı kemik taraklar kullandığı görülmektedir.

Tiroit hastalarında tiroit bezlerinin çok fazla çalışması saç dökülme nedenleri arasındadır.

Hamilelik dönemlerinde bayanlarda hormonal değişiklikler saçlara da fazlasıyla yansımaktadır. Doğum sonrasında dökülmeler olmakta ve bu dökülmeler ilerleyen aylarda yeni saçlarla kendisini kapatmaktadır. Yine bayanlarda menopoz döneminde saç dökülmesi büyük oranda görülmektedir.

Beslenme alışkanlıkları da saç dökülmelerinde etkilidir. Özellikle demir eksikliği ve D vitamini eksikliği yaşayan insanlarda saç dökülmesi daha sık görülür. Bu tür dökülmelerde vitamin desteği tedavisi saç dökülmesini engelleyecektir.

Son olarak günümüzün en büyük sorunu ise stres dolu bir yaşamdır. Stres etkilerini saç dökülmelerinde de göstermektedir. Vücudumuza dair her sağlık konusunda kendimize yapacağımız en büyük iyilik stressiz bir yaşam şekli olacaktır.

Görüldüğü gibi birçok saç dökülme sebebi bulunmakta. Saç dökülmesi problemi yaşayanlar öncelikle saç dökülme nedeninin ne olduğunu öğrenerek sonrasında tedavi yöntemini belirlemelidirler.

Beğen
Beğen Muhteşem Hahaha İnanılmaz Üzgün Kızgın
Mix Moda

Mix Moda

Günlük moda haberleri, moda blog, android, teknoloji, sinema hakkında güncel makaleler ve çok daha fazlası.