background

Bilgisayarımızı Virüslerden Nasıl Koruyabiliriz?

Bilgisayarımızı Virüslerden Nasıl Koruyabiliriz?

Bilgisayarlarımızı zararlı virüs ve yazılımlardan korumak için bir antivürüs yazılımı kurmamız şarttır. Hatta bunun farklı yönden zararlı yazılımlar bilgisayarımıza girdiği için internet güvenlik paketleri kullanmamız bizim için daha iyidir. Hemen hemen ülkemizde satılan bütün antivürüs markalarının güvenlik   paketleri bulunmaktadır. Genel olarak bilgisayarlarımızda çok fazla yazılım kurup kaldırmıyorsak, dışarıdan usb bellek takmıyorsak, optik veri iletişimi kurmuyorsak bilgisayarımıza kolay kolay virüs giremez.

Virüs koruma programlarının özellikleri nelerdir?

Zararlı yazılımlar belirli portları kullanırlar ve belli bir amacı hedeflerler. Genellikle oturumlar çalınır, anlık mesajlajma programlarındaki şifreleriniz çalınır ve bunların bir şekilde o zararlı yazılımı bilgisayara gönderen kişiyle irtibata geçmesi gerekir. Bunun için de yukarıda belirttiğimiz gibi belirli portlar kullanılır.  Antivürüs yazılımları genelde belli portları sürekli dinlerler. Belli dosyaları, komut dosyalarını sürekli takip ederler ve bunları içeren yazılımlarda uyarı verirler. Bunların iç kodlarına bakarak kendi virüs veritabanlarına tarayarak böyle bir zararlı yazılımın olup olmadığına bakarlar. Eğer varsa virüs uyarısını yapar yoksa virüs olabileceği için size uyarıda bulunurlar.

Bilgisayarım yavaşladı, virüs mü bulaştı? 

Bilgisayarın yavaşlaması genellikle kullanıcının çok fazla yazılım kurmasından ve ya oyun kurup kaldırmasından, demo, deneme süresi gibi yazılımları kullanmasından kaynaklanabilir. Fazlaca yüklenilmiş bilgisayarlar kısa bir süre içerisinde yavaşlar. Bunu anlamanın en kolay yolu antivürüs programı kurup bilgisayarınızı taratmaktır.

Sizde bir antivürüs programı kurarak zararlı yazılımlardan kurtulabilirsiniz.

Beğen
Beğen Muhteşem Hahaha İnanılmaz Üzgün Kızgın
Mix Moda

Mix Moda

Günlük moda haberleri, moda blog, android, teknoloji, sinema hakkında güncel makaleler ve çok daha fazlası.