background

Nokia’nın Android Cihazı Nokia X

Nokia’nın Microsoft tarafından satın alınmasıyla birlikte markanın düzeyini yükseltebilmek için denemelere geçildiğini görebiliyoruz. İlk denemelerinden birisi de android olarak tasarlanan Nokia X cihazının üzerine flat bir tasarım oturtmak oldu. Nokia yine yaptığı farklılık ve sıra dışı kullanım ile adından söz ettirmeyi başardı. X serisinin ilk android cihazlarından birisi olan Nokia X’i sizler için yakından inceledik.

Windows Phone işletim sisteminde olduğu gibi arabirim ve uygulama görüntüleri flat bir şekilde tasarlanmış. Bu arabirim üzerinde Google’a ait bir şey bulmak açıkçası çok da kolay değil. Windows phone kullanımını yabancılaştırmamak adına yapılan düzenlemelerden birisi de bu olsa gerek. Android kullanıcısı olmak için Nokia X’e geçiş yapılabilir fakat Android deneyimi yaşamak için Nokia X satın almak biraz saçma olur.

nokia-x-2014-2

Farklı renk seçenekleri sunan plastik kasalı Nokia X önceki serilerin farklı cihazları ile benzerlik gösteriyor. Ekran ve gövde tasarımı açısından farklılık göstermeyen cihaza daha çok performans ve içerik yönünden katkı yapıldığını söyleyebiliriz. 115 Mm uzunluğunda olan cihaz, 10 mm kalınlıkta ve 128 gram ağırlığında. Boyutları itibariyle yine diğer markaların amiral gemisi cihazlarından ayrılıyor. Cihazın en önemli özelliği ise hiç kuşkusuz çift sim kart çalıştırabilmesidir. microSD kart desteği ile depolama alanını 32 GB’a kadar çıkartabiliyorsunuz.

Android sürümü ise Android 4.1 olan cihazın üzerinde aynı zamanda Windows Phone görüntüsü veren Nokia X 1.0 yazılımı bulunuyor. Skype, Facebook, Viber, Wechat gibi uygulamalar telefon üzerinde geliyor. Batarya açısından kullanıcıları biraz sıkıntıya sokabilecek bir cihaz tasarlamışlar. Nokia X’in bataryası yalnızca 1500 mAh gücünde. Güç tasarruf modu da bulunmayan cihaz bu yönüyle eksi puan aldı. Cihazın deneme cihazı olduğu bu özellikleri ile gayet açık. 512 Mb ram kullanılırken dahili hafızası yalnızca 4 GB kamerası ise şaka gibi gerçekten 3 Megapiksel. Nokia X gerçekten de bir deneme cihazı olarak piyasaya sürülmüş.

Beğen
Beğen Muhteşem Hahaha İnanılmaz Üzgün Kızgın
Mix Moda

Mix Moda

Günlük moda haberleri, moda blog, android, teknoloji, sinema hakkında güncel makaleler ve çok daha fazlası.