background

Adet Sancısı Neden Olur?

Kadınların çoğunda olduğu gibi az veya çok ağrılı regl dönemini geçiren bayanlar vardır. Her bayan adet döneminde sancı çeker diye bir durum söz konusu değildr.

Adet sancısı, rahim kasılmalarının kadın tarafından ağrı şeklinde hissedilmesidir. Bu rahim kasılmalarının amacı rahim iç tabakasının atılarak yenilenmesi esnasında oluşan kanama miktarını en az seviyede tutmaktır. Bu ağrı kadının günlük yaşamını etkilemez ve basit ağrı kesicilerle giderilebilir.

Adet sancısı genellikle adet görmeden önceki ilk gün 24 saat içinde başlar. Bazı insanlarda aşırı derecede sancıyla devam eder ve adet döneminin bitmesine kadar giderek azalır.Bulantı-kusma, halsizlik, ishal, kramplara ek olarak şiddetli belağrısı ve başağrısı sancıyla beraber sık görülen diğer belirtilerdir.

Ağrının çok şiddetli olduğu durumlarda bayılma bile ortaya çıkabilir. Ancak adet sancıları çok şiddetli olup günlük hayatını etkilemeye başlamışsa mutlaka jinekolojik değerlendirme yapılmalı ve etkili bir tedavi uygulanmalıdır. Ağrı kesici ilaçlara yanıt alınamayan durumlarda ikinci basamak tedavi çoğu durumda doğum kontrol haplarıdır.

Adet sancılarına ne iyi gelir ? diye soracak olursanız yoga, transandantal meditasyon, biofeedback, gevşeme egzersizi gibi yöntemler usulüne uygun olarak uygulandıklarında adet sancısını gidermede faydalı olabilir.

Beğen
Beğen Muhteşem Hahaha İnanılmaz Üzgün Kızgın
Mix Moda

Mix Moda

Günlük moda haberleri, moda blog, android, teknoloji, sinema hakkında güncel makaleler ve çok daha fazlası.