background

Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Cilde binbir faydası olan kil maskesini hala denemediniz mi? Yada duydunuz fakat denemeye mi cesaret edemediniz? Endişelenmeyin! Mixmoda.com ekibi olarak kil maskesi hakkındaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldıracağız.

Kil maskesi aslında çok sık sık duyduğumuz, her yerde rastladığımız bir toprak çeşitidir. Doğal bir maddedir. Ülkemizde bol miktarda kil çeşiti bulunmaktadır. Fakat kilin çok çeşitli miktarda formları bulunmaktadır. Karşınıza hafif yeşilimsi renginden, beyaz rengine kadar değişik kil örnekleri çıkabilir. Bunların çoğunun özelliği toplandığı yöre ile ilgilidir. Bulunduğu bölgede doğal kaynak suları ve toprağın özellikleri nedeniyle içerisinde bulunan mineral ve vitamin yapıları değişiklik göstermektedir.

Kil maskesini özellikle yağlı ciltlere öneriyoruz. Yağlı ciltlerde kil maskesi sivilce oluşumunu, akne oluşumunu ve cildin aşırı yağlanmasını engellemektedir. Bu sayede siyah nokta oluşumunun ve gözenek açılmasının önüne geçecektir.

Kil maskesi nasıl yapılır?

Kil maskesinin yapımı oldukça kolaydır. İşte kil maskesinin malzemeleri:

  • 1,5 yemek kaşığı kil
  • 1 tatlı kaşığı kayısı yağı
  • Aldığı kadar su

1,5 yemek kaşığı kili bir kasenin içerisine koyuyoruz. Ardından 1 tatlı kaşığı kayısı yağını üzerine gezdiriyoruz. Son olarak kil doğal bir ürün olduğundan alabildiği kadar su ilave ediyoruz. Maskenizin fazla sulu veya fazla kuru olmamasına özen gösterin.

Hazırladığımız maskeyi hemen cildimize uygulamayız. Çünkü maske kaldıkça katılaşmaya başlayacaktır. Maskeyi sürdükten sonra kurumasını bekleyin. Yaklaşık 15 dakika sonra soğuk su ile cildinizi durulayın.

 

Beğen
Beğen Muhteşem Hahaha İnanılmaz Üzgün Kızgın
Mix Moda

Mix Moda

Günlük moda haberleri, moda blog, android, teknoloji, sinema hakkında güncel makaleler ve çok daha fazlası.