background

Meme Kanseri

Meme kanserine yakalananlar zaman ilerledikçe artmaktadır.
Çoğu kadının korkulu rüyası olan meme kanseri yoğun ve tempolu yaşam, hormonlu gıdalar, sağlıksız beslenme ve artan alkol tüketiminden dolayı hastalığa davatiye göndermekte büyük rol sağlamaktayız.
Ayrıca erken teşhis edilirse meme kanseri tedavi edilebiliyor. Fakat çoğu kadın ya tedavi edilemez hale geldiğinde ya da hastalık ilerlediğinde bunun farkına varıyor.

Meme kanserinin ortaya çıkma sebepleri arasında;

  • Erken adet (regl) görmek
  • Hormonal değişikler
  • Alkol ve sigara tüketimi
  • Ailede ırsi olarak meme kanserinin geçmişinin olması
  • Şişmanlık

Sayabileceğimiz risk faktörleri altında olan belirtilerdir.
Şüphesiz ki meme kanserine yakalanmak için en önemli etkeni cinsiyet oluşturur. Erkeklerde meme kanseri görülme riski kadınlara göre 146 kat daha azdır. 40 yaşın üzerindeki kadınlarda %90-95’lik bir oranda daha fazla meydana gelir.

12-13 yaş öncesi adet görmeye başlayan kadınlarda ise hayat boyu meme kanseri riski, daha geç adet olan kişilere göre iki kat fazla olmaktadır.Meme kanserinin en sık belirtisi memede ağrısız bir kitlenin hissedilmesidir.(örneğin kalınlaşma, şişlikler, deride tahriş ya da bozulmalar) Ancak, hastaların %10 kadarı, kitle olmaksızın ağrı hissetmektedir.

Meme kanserinin tedavisine gerlirsek eğer hastalığın evresi, patolojik inceleme sonrası saptanan tümör özelliklerine göre cerrahi, kemoterapi, radyoterapi, hormonal tedavi, ve biolojik tedaviler tek başlarına veya bir arada kullanılarak tedavi yapılmaktadır.

Beğen
Beğen Muhteşem Hahaha İnanılmaz Üzgün Kızgın
Mix Moda

Mix Moda

Günlük moda haberleri, moda blog, android, teknoloji, sinema hakkında güncel makaleler ve çok daha fazlası.