background

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

Vücut kitle endeksi yetişkin bir insanın kilosunun boyuna göre normal olup olmadığını gösteren bir ölçüdür.

Boyunuz (Örneğin: 180)
Kilonuz (Örneğin: 80)

Bayan ya da erkek fark etmeksizin her insanın ideal bir vücut kitle indeks oranı vardır. Kilo ve boy arasında uygun bir orantı olmalıdır. Sağlık açısından büyük önem arz eden vücut kitle indeksi herkes tarafından dikkate alınarak bu yönde en ideal oran için gerekenler yapılmalıdır.

Vücut kitle endeksi sahip olunan kilonun boya göre en ideal olması gereken ölçülerin öğrenilmesini sağlayan bir hesaplama yöntemidir. Bu ölçümleme yapılırken; cinsiyet, yaş, boy gibi faktörler dikkate alınır. Bu faktörler hesaplamaya katılarak kişinin sahip olması gereken ideal kilo hesaplanır. Bu hesaplama yapılırken tam doğru olan bilgilerin işleme alınması gerekir, yanlış oranların verilmesi yanlış veriye neden olacaktır.

Zayıflamak uğruna sayısız yöntemler var ve insanlar hangi yöntemin daha etkili olduğu konusunda kararsız kalmaktadır. Aslında yöntemden önce ilk dikkat edilmesi gereken husus ideal kilonun hesaplanmasıdır. Çünkü yanlış bir zayıflama şekli sağlığı düzene sokmak yerine tam aksine daha da büyük sağlık sorunlarına neden olabilir.

Diyet ve spor yöntemleri uygulanırken verilecek olan kilo miktarı çok önemlidir. Bir insanın 1 haftada ya da 1 ayda verebileceği kilo oranı sınırlıdır. Örneğin haftada 1 kilondan fazla olacak kayıp faydalı değil tam aksine zararlıdır. Yetişkin bir insan için geçerli olan bu oranlar mutlaka dikkate alınmalıdır.

İdeal kiloya ulaşmak uygulamaya başlamadan önce gerçek ideal kilo oranını öğrenmek ve bu doğrultuda diyet, spor gibi yöntemleri uygulamaya koymak gereklidir.